Бізнес-коучинг - що це і як працює?

Бізнес-коучинг (англ. business coaching) — це процес індивідуальної або групової співпраці з бізнес-лідерами та командами, який спрямований на допомогу та досягнення конкретних цілей і покращення бізнес-результатів.

Бізнес-коучинг:

Бізнес-коучинг — це своєрідний трамплін, який допоможе керівникові стати кращим, персоналу – ефективнішим, команді – єдиним гармонійним механізмом.

Бізнес-коуч допомагає клієнтам розробити стратегію, визначити пріоритети, покращити лідерські якості, підвищити ефективність комунікації та управління часом, а також навчитися ефективно вирішувати конфлікти та багато іншого.

Коли ми говоримо про бізнес-коучинг, важливо також відокремити це поняття від фінансового аудиту чи аналітики. Коучинг – це процес, у якому коуч сприяє досягненню цілей клієнта. Принципи бізнес-коучингу виключають роботу з питаннями, які вимагають втручання інших фахівців, таких як фінансові консультанти, експерти з інформаційної безпеки, психологи або інші фахіці.
Наприклад, якщо клієнт потребує допомоги з питаннями низької ефективності персоналу, неправильного розподілу ресурсів або плинності кадрів, коуч зможе допомогти. Перед початком основної роботи проводиться вступна бесіда, на якій бізнес-коуч визначить, чи може він допомогти. Якщо ні — порадить, до яких спеціалістів слід звернутися.
Зростаючий попит на послуги кваліфікованих бізнес-коучів лише додатково свідчить про їхню важливість і реальні результати від співпраці з ними.

Методи бізнес-коучингу дуже ефективні як для представників малого та середнього бізнесу, де управління процесами виконується переважно однією людиною, так і для великих компаній, де потрібно покращити бізнес-процеси та взаємодію між персоналом.

Види та завдання бізнес-коучингу:

Бізнес-коучинг (Business Coaching)
Підходить для співробітників різних рівнів. Головне завдання – підвищення особистої ефективності,конкретизація цілей та досягнення високих професійних результатів.

Коучинг для вищого менеджменту (Executive Coaching)
Призначений для ТОП-менеджерів та інших фахівців вищої ланки. Завдання можуть варіюватися залежно від поставлених цілей і можуть охоплювати два напрямки. Перший – досягнення бізнес-цілей та розробка стратегій для їх реалізації. Другий – підвищення особистої ефективності, підтримка життєвого балансу та запобігання вигоранню.

Командний коучинг (Team Coaching)
Коуч працює з командами, розвиваючи два ключові аспекти. Перший – здатність колективно вирішувати завдання. Другий – створення ефективного середовища, де кожен член команди може виступати коучем для інших. Цей вид коучинга підходить для компаній з розрізненим персоналом або з практикою наставництва в колективі. Наприклад, при частому залученні сезонних працівників або розширенні штату, підготовлені співробітники зможуть навчати нових працівників, що дозволить заощадити кошти на зовнішні HR-агентства та покращити внутрішні взаємини.

Основні завдання бізнес-коучингу включають:

Бізнес-коучинг, який охоплює широкий спектр завдань, спрямований на досягнення конкретних цілей і також активно застосовується в наступних сферах:

Під час взаємодії з керівником або командою співробітників коуч одразу застосовує спеціальні методики та психологічні підходи для виявлення проблем. На стартовому етапі проводиться вступна бесіда, після чого визначаються подальші кроки: можлива організація тимбілдингу, планування коуч-сесій або залучення додаткових фахівців (HR, бізнес-аналітики тощо), акцент на існуючих проблемах тощо. Наприклад, коуч може виявити слабкі місця у команді, з’ясувати причину частих конфліктів або вказати керівнику на аспекти його управлінського стилю, які погіршили ситуацію, і запропонувати способи вирішення.

Однак, конкретні дії залежать від проблеми, з якою бізнес звернувся до коуча, а також від осіб, які потребують консультування: це може бути вищий менеджмент, власник компанії або звичайні співробітники, кожен випадок розглядається окремо.

Коли варто звернутися до бізнес-коуча для керівників?

Власнику бізнесу або керівнику слід звернутися до бізнес-коуча у таких ситуаціях:


– Зниження особистої ефективності, проблеми з делегуванням та неефективним розподілом ресурсів;
– Плани на масштабування або трансформацію бізнесу;
– Потреба в підтримці щодо укладення вигідних партнерств та залучення інвестицій;
– Необхідність впровадження систем мотивації для співробітників;
– Труднощі у виборі стилю управління (демократичний, ліберальний тощо);
– Бізнес на стадії розвитку, потрібні консультації з різних аспектів — від вибору ринкових ніш до формування команди;
– Розробка внутрішньої корпоративної культури, цінностей і філософії.

Один із засновників коучінга, Томас Леонард, говорив про те, що всі відповіді клієнти містять у собі, а завдання коуча — тримати дзеркало, що дозволяє бачити їх.

Бізнес-коучинг для персоналу: вирішення основних проблем.

Груповий коучинг для персоналу сприяє подоланню різних труднощів:

Конфлікти та недостатнє взаєморозуміння серед співробітників;
Висока плинність кадрів, що ускладнює стабільне функціонування компанії;
Низькі продажі. Наприклад, коли менеджери не досягають планових показників і виконують роботу поверхнево. Коуч проведе серію зустрічей, допоможе визначити слабкі місця у процесі продажів, надихне команду на досягнення результатів, порівняє роботу кращих та менш ефективних менеджерів відділу. Такий підхід зміцнить командний дух, продемонструє, як співпраця з колегами може покращити навички продажу і збільшить загальні показники відділу.
Відсутність чіткої внутрішньої ієрархії, що порушує систему розподілу завдань та підпорядкування. Недосвідчений керівник може встановлювати занадто неформальні взаємодії зі співробітниками, що може призвести до розмиття меж між керівництвом, його помічниками та звичайним персоналом. Бізнес-коучинг також допоможе усунути цю проблему.

Основи бізнес-коучингу потребують дотримання деяких ключових принципів. Керівник і підлеглі повинні бути абсолютно чесними з коучем та один з одним. Важливо не приховувати інформацію, а керівнику слід підготувати колектив до відкритості, забезпечуючи, що співробітники не боятимуться висловлювати свої думки, не турбуючись про можливе звільнення чи гнів начальства за «неправильні» судження.

Для керівника коучинг стане новим досвідом, що дозволить побачити ситуацію з іншого боку. Наприклад, якщо керівник звик брати всі завдання на себе, не довіряючи персоналу і буквально живе на роботі, це може призвести до вигоряння і плинності кадрів. Спілкуючись з коучем, керівник навчиться делегувати завдання, правильно розподіляти час і ресурси. У результаті він зможе вийти з постійного стресу, а бізнес стане більш ефективним та прибутковим.

Для керівника коучинг стане новим досвідом, що дозволить побачити ситуацію з іншого боку. Наприклад, якщо керівник звик брати всі завдання на себе, не довіряючи персоналу і буквально живе на роботі, це може призвести до вигоряння і плинності кадрів. Спілкуючись з коучем, керівник навчиться делегувати завдання, правильно розподіляти час і ресурси. У результаті він зможе вийти з постійного стресу, а бізнес стане більш ефективним та прибутковим.

Іноді проблема може бути всередині колективу. Наприклад, коли обов’язки не чітко розподілені, і завдання переходять від одного співробітника до іншого. Це може призвести до незавершеної роботи, сварок і перекладання відповідальності. У таких випадках коуч може дати рекомендації щодо оптимального розподілу завдань, що дозволить співробітникам реалізувати свій потенціал, підвищуючи як особисту ефективність, так і продуктивність усього відділу. Після коуч-сесій співробітники краще розумітимуть свої обов’язки, відчуватимуть впевненість у своїй відповідальності та позбудуться страху перед невдачею чи невдоволенням з боку начальства.

На завершення, бізнес-коучинг використовується більше 30 років і став важливим інструментом для зростання та мотивації багатьох власників, ТОП-менеджерів і звичайних співробітників. Коуч-сесії роблять співробітників і керівників більш адаптованими до змін, мотивованими і сприяють своєчасному навчанню. Вони підтримують ключові корпоративні принципи: внутрішню ієрархію, значущість кожного працівника, взаємодопомогу, повагу та ініціативу. 

Якщо ці питання вам відгукуються, настав час спробувати індивідуальний коучинг саме для вас!

Наші переваги:

Хочете дізнатися більше? Залиште контакти та свій запит, і ми вам зателефонуємо!

ВІДГУКИ НАШИХ КЛІЄНТІВ:

ЯК ЗАМОВИТИ ІНДИВІДУАЛЬНУ КОУЧИНГ СЕСІЮ?

Ми надаємо як платні так і безоплатні послуги, тому кожен може замовити БЕЗКОШТОВНУ коучинг-сесію для себе. Для цього надішліть нам свій запит на e-mail або вкажіть свій номер телефону і ми швидко передзвонимо вам!:

    Якщо з якихось причин ви не отримали від нас листа, напишіть нам повторно на info@360dgr.com або вкажіть свій номер телефону і ми швидко передзвонимо вам!